71 757 58 15 hello@mediaclick.pl

Online Video Tube

Zoptymalizowany marketing YouTube
Kreacja, branding, reklama

Reklama na YouTube

Reklama na YouTube oraz Google Ads stanowią (zaraz po Facebook Ads) najskuteczniejszą metodę promocji i prezentacji wizerunku firmy w sieci. Z Youtube korzysta bowiem obecnie 1,5 miliarda użytkowników miesięcznie, a każdy z nich poświęca średnio godzinę dziennie na oglądanie filmów w telefonach.

Oznacza to, że reklama na YouTube w towarzystwie tak znaczących statystyk, wyraźnie zwiększa szansę na światowy rozgłos i popularność przedsiębiorstwa w Internecie.

To również doskonała okazja na szybsze i skuteczniejsze docieranie do potencjalnych klientów zainteresowanych ofertą.

Reklamuj się w największej platformie video na świecie

YouTube jest największą platformą internetową z filmami na świecie.
To także druga co do wielkości wyszukiwarka (po wyszukiwarce Google).

Dzięki kierowaniu reklam do odbiorców na podstawie ich preferencji, docierasz do ściśle określonej grupy docelowej i optymalnie wykorzystujesz swój budżet reklamowy.

Historia YouTube

Wydawać by się mogło, że YouTube, jako jeden z najpopularniejszych serwisów na świecie, został założony przez wybitnych naukowców, o wielkim zapleczu finansowych i technologicznym. Nic bardziej mylnego. Otóż YouTube powstał w niewielkim mieszkaniu, usytuowanym nad pizzerią, a jego założycielami była trójka wirtuozów, którzy swoje pierwsze biznesowe biuro umieścili w garażu.

Chad Hurley, Steve Chen i Jawed Karim, bo o nich właśnie mowa, aktywowali domenę „youtube.com” 14 lutego 2005 roku, ustanawiając tę datę początkiem serwisu. Jednak pierwszy film opublikowany na YouTube nosił nazwę „Me at the zoo” i pojawił się kilka miesięcy później, bo 23 kwietnia o 20:27. Trwał zaledwie 18 sekund, ale stanowił przełomowy moment w życiu założycieli.

Oficjalny start witryny miał miejsce pod koniec listopada 2005 roku, kiedy to firma Sequoia Capital zainwestowała aż 3,5 miliona dolarów w ulepszenie nowo powstałego serweru i zwiększenie przepustowości łącza. Siła YouTube rosła z dnia na dzień, a pierwsze statystyki wykazały, że strona rejestruje nawet 10 milionów odsłon dziennie. Nic dziwnego, że owy potencjał szybko zauważyła firma Google, która odkupiła YouTube od właścicieli za niemałą kwotę 1,65 miliarda dolarów! Takim sposobem założyciele serwisu, mimo zarzekań o bezcenności serwisu, w niespełna rok stali się najmłodszymi miliarderami na ziemi.

Popularność YouTube przewyższyła najśmielsze oczekiwania inwestorów. Okazuje się jednak, że reklama na YouTube nie jest wystarczająco dochodową strefą, gdyż sam serwis generuje zdecydowanie więcej ruchu na łączach, niż reklama na YouTube przychodów. Tylko w zeszłym roku koncerny musiały dopłacać do tego interesu nawet po 170 milionów dolarów!

Pozycjonowanie stron Wrocław

Wielu ludzi zastanawia się, w jaki sposób mogą polepszyć swoją pozycję w wyszukiwarkach internetowych. Sprawa nie jest prosta, szczególnie jeśli nie mamy odpowiedniej wiedzy na temat pozycjonowania stron. Z pomocą przychodzą jednak liczne fora, na których możemy zdobyć cenne informacje dotyczące czynności, które mają na celu zdobycie lepszych pozycji. Pamiętajmy jednak, że sukces w tej dziedzinie bierze się głównie z jakości oferowanych przez nas usług oraz bardzo dobrze zoptymalizowanej treści.

Pozycjonowanie stron www jest zatem zadaniem dla profesjonalistów, którzy mają pojęcie na ten temat oraz przemawia za nimi doświadczenie. Działając w ten sposób bardzo szybko możemy zyskać duży ruch z wyszukiwarek internetowych. Należy jednak pamiętać, że bardzo łatwo o bana ze strony Google. W takim wypadku profesjonalista, który ma doświadczenie, może wyczyścić złą historię naszej strony. Nie jest to najłatwiejsze, jednak nie jest z pewnością niewykonalne. Bardzo często jest to lekcja dla ludzi, którzy próbowali stawiać na pozycjonowanie stron www na własną rękę. Lepiej zlecić to zadanie profesjonalistom, którzy mają ogromne doświadczenie w tym co robią.

Ważny jest również inny aspekt działań mających na celu uwidocznienie witryny w wyszukiwarkach. Trzeba zwrócić uwagę na temat, jakim jest optymalizacja stron. To również dość skomplikowane zadanie, do którego wymagana jest odpowiednia wiedza oraz przeszkolenie. Nie do przecenienia jest również doświadczenie osoby, która się tym zajmuje. Warto zwracać uwagę na aspekty SEM, jeżeli chodzi o pozycjonowanie stron internetowych. Wiele osób zbyt mocno przykuwa uwagę jedynie do pozycji, zamiast umiejętnie zatrzymać użytkownika na stronie i sprawić, aby chętnie zakupił nasz produkt lub usługę.

Warto w tym miejscu mieć wiedzę z zakresu marketingu oraz sprzedaży. Zlecenie to można dać copywriterowi, który wie jak za pomocą słów wpływać na emocje innych ludzi. Dzięki dobrej treści można znacząco podnieść jakość oraz pozycje witryny internetowej.

Popularność YouTube

Bezpłatna możliwość umieszczania, odtwarzania i komentowania filmów w serwisie YouTube sprawiła, że obecnie korzysta z niego ponad miliard osób na całym świecie, w wieku głównie 16-50 lat. Mało tego, YouTube osiągnął globalny zasięg, publikując swoje wersje lokalne w ponad 90 krajach! Dzięki temu, aż 95% wszystkich użytkowników internetu może korzystać z serwisu, gdyż został on także przełożony na 80 różnych języków!

YouTube prześciga oglądalnością wszystkie sieci telewizyjne, codziennie odnotowuje się ponad miliard godzin obejrzanych treści, z których aż 70% generowana jest przez urządzenia mobilne takie jak smartphone czy tablet, a co minutę aż 300 godzin filmów wgrywanych jest do serwisu.

Takie liczby dają naprawdę dużo do myślenia. Nic więc dziwnego, że kampania reklamowa video na YouTube stała się jedną z najlepszych metod przyciągania klientów. Skoro jedna średnia sesja oglądania filmów na Ytb trwa aż 40minut, co w miesiącu daje ponad 3 miliardy godzin spędzonych przez użytkowników przed ekranem, to dlaczego nie wykorzystać tej popularności dla dobra własnej firmy?

Biorąc pod uwagę bowiem powyższe dane, możemy przypuszczać, że reklama na YouTube dotrze do nawet tysiąca razy szerszej publiczności, niż tradycyjna reklama w telewizji czy gazecie, dając zdecydowanie większy efekt marketingowy i sprzedażowy firmy.

Dlaczego warto reklamować się w YouTube?

Docieraj do osób niezdecydowanych zamiast niezainteresowanych

%

Osób korzystających z YouTube ma ponad 18 lat, a 50% – więcej niż 35 lat.

%

Osób kupujących online ogląda filmy w ramach poszukiwania informacji o produkcie przed zakupem.

%

Osób korzysta z YouTube, szukając produktów.

%

Wyświetleń w YouTube jest generowanych przez użytkowników spoza USA.

Reklama na YouTube – rodzaje

Google Ads umożliwia wykorzystanie potencjału i popularności YouTube poprzez doskonałe i zróżnicowane kampanie reklamowe wideo. Marketing wideo to bowiem niebywała okazja do nawiązania stałych relacji z klientami i poznania zarówno ich potrzeb jak i sugestii. To również możliwość zwiększenia świadomości marki oraz sprzedaży najlepszych produktów i usług. Należy jednak pamiętać, by dana reklama na Yt była nie tylko dedykowana odpowiedniej grupie potencjalnych klientów, ale była również dostosowana do rodzaju działalności i budżetu firmy. Każda reklama na YouTube posiada bowiem inne wymagania techniczne, dotyczące na przykład rozmiaru baneru oraz zróżnicowany typ, uzależniony od miejsca pojawiania się komunikatu. Dzięki tej różnorodności, nawet małe przedsiębiorstwo może dokonać łatwej konfiguracji kampanii, w skali odpowiadającej funduszom firmy.

Wyróżnia się osiem podstawowych formatów reklam, o różnej formie (od tradycyjnych banerów, przez obrazkowe nakładki, po krótki materiał wideo). Formaty reklam Yt mogą być wykorzystane osobno lub wszystkie naraz:

  • Reklamy displayowe – to tradycyjny baner reklamowy Yt, który można spotkać również na innych stronach sieci reklamowej Google Ads. Na Youtube reklamy displayowe wyświetlane są po prawej stronie filmu, więc gdy użytkownik nie korzysta z pełnoekranowej wersji wideo, to reklama cały czas jest w zasięgu jego wzroku. Taka reklama na YouTube zwykle jest tańsza od reklam wideo, jednak jest wyświetlana wyłącznie na stacjonarnych komputerach i laptopach.
  • Nakładki reklamowe In-Video – to graficzna lub tekstowa forma reklamy na przezroczystym tle, widniejąca w dolnej części filmu. Użytkownik może w każdej chwili zamknąć taką reklamę, co zmniejsza prawdopodobieństwo zarobku. Nakładki reklamowe, podobnie jak reklamy displayowe, wyświetlane są wyłącznie na komputerach i laptopach.
  • Reklamy wideo możliwe do pominięcia – najbardziej znana reklama na YouTube w formie filmu, który można pominąć po 5sekundach. To obecnie jedyny format reklamy, który wyświetlany jest na każdym urządzeniu z dostępem do YouTube.
  • Reklamy wideo bez możliwości pominięcia – taka reklama na Yt trwa zwykle od 15 do maksymalnie 30 sekund i musi zostać obejrzana przez widza w całości, przez co właściwa produkcja wideo częsta bywa porzucana. Jedynie obejrzenie całej reklamy na urządzeniu mobilnym i komputerze pozwala zarabiać twórcom.
  • Reklamy w trakcie filmu – to format reklamy na YouTube, podobny do przerywników w telewizji. Można go bowiem zastosować wyłącznie w odpowiednich odstępach czasu, w przypadku projekcji trwających dłużej niż 15minut. Reklamy w trakcie filmu nie da się pominąć, musi ona zostać obejrzana w całości od początku do końca, warto więc rozmieszczać ją na końcu, a nie w trakcie trwania scen.
  • Reklamy w przerywnikach – to najkrótsze, bo 6sekundowe niepomijalne reklamy. Zawierają najważniejsze i najciekawsze treści oraz stanowią doskonałe uzupełnienie długiej kampanii reklamowej. Reklamy w przerywnikach, ze względu na skróconą formę, nie irytują i są dostępne wyłącznie na urządzeniach mobilnych.
  • Natywne reklamy mobilne – to rodzaj reklamy displayowej, która wyświetlana jest również na urządzeniach mobilnych. Różnica tkwi w tym, że natywna reklama pojawia się wyłącznie w opisie filmu, pod metadanymi.
  • Karty sponsorowane – to głównie reklama produktów z Google Zakupy, związanych bezpośrednio z filmem, lub produktów, które zostały w danym wideo przetestowane. Widząc jedynie zajawkę karty, użytkownik sam decyduje, czy chce ją rozwinąć.

Reklamy TrueView

Reklama na YouTube może przybierać również różne formy, w zależności od tego kiedy materiał promocyjny ma pokazać się na ekranie:

  • Reklama TrueView In-Stream – czyli reklama wideo, która wyświetlana jest przed, w trakcie lub po zakończeniu filmu w serwisie YouTube.
  • Reklama TrueView Discovery, czyli dawniej reklama In-Display – to reklama wzmacniająca przekaz, wyświetlana na stronie głównej serwisu lub w chwili korzystania z wyszukiwarki. To wszelkiego rodzaju banery, treści i nakładki powiązane z filmem, wyświetlane obok wideo.

Precyzyjne targetowanie

Kampanie reklamowe na YouTube są szczegółowo ukierunkowane na konkretne grupy docelowe, podobnie jak w przypadku Google Ads. Wyróżnia się je bowiem nie tylko na podstawie zainteresowań, historii subskrypcji, ale również za pomocą demografii, kategorii tematycznych i konkretnych słów kluczowych. Reklamy na YouTube mogą być również automatycznie odtwarzane dla osób, które już wcześniej odwiedziły kanał lub stronę reklamodawcy (remarketing wideo).

  • Zainteresowania – Google określa zainteresowania użytkowników, na podstawie ich konkretnych zachowań w sieci. Szczegółowo analizuję historię przeglądania, kierując swoje reklamy na Youtube na określone kategorie zainteresowań. Dzięki temu reklama dociera albo do bardziej ogólnych odbiorców o podobnych zainteresowań, lub skupia użytkowników wykazujących wyłącznie intencje zakupowe.
  • Demografia – pozwala na kierowanie reklam do osób wykazujących określone cechy demograficzne. Możliwy jet zatem wybór nie tylko określonej płci, ale również wieku, statusu rodzicielskiego lub dochodu. Na takiej podstawie, młodej mamie znacznie częściej będzie wyświetlała się reklama na YouTube o produktach do pielęgnacji dziecka, a starszej pani reklama promująca produkty na serce.

Słowa kluczowe – to typ targetowania zbliżony do kierowania na tematy. Tu jednak reklama zostaje zakwalifikowana nie do konkretnej kategorii tematycznej, ale reklamodawca może podczas publikacji swojej reklamy, otagować ją o odpowiednie słowa i frazy. Będą one automatycznie dopasowywane przez serwis do filmów i kanałów odpowiednich dla danego

Ile kosztuje reklama na YouTube?

Promocja na YouTube nie jest bezpłatna, ale budżet jaki reklamodawca planuje przeznaczyć na reklamę może być dowolny i modyfikowany w każdym momencie. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że im większa kwota przeznaczona jest na kampanię, tym więcej widzów ją zobaczy. Powierzając marketing reklamowy profesjonalnej firmie, trzeba liczyć się również z dodatkowymi opłatami za zarządzanie i konfiguracje kampanii.

Z reguły jednak reklama na YouTube rozliczana jest na podstawie CPV (z ang. Cost Per View), czyli określonego kosztu obejrzenia. Zależy ona zarówno od konkurencji na rynku, wybranych metod targetowania oraz jakości filmu promocyjnego, który może zostać wykonany osobiście (za pomocą bezpłatnego narzędzia Galeria wideo, pod warunkiem, że spełnia odpowiednie warunki) lub przez profesjonalistę.

Inaczej rozliczane są reklamy możliwe do pominięcia, a  inaczej reklamy niepomijalne. Za te pierwsze płaci się w momencie wyświetlenia pełnej reklamy, lub jej pierwszych 30 sekund przez użytkownika. W Polsce stawka waha się obecnie między 10-15 groszy, jednak w formacie TrueView Discovery należy uiścić opłatę za każde kliknięcie reklamy. Tu kwota sięga nawet 80 groszy za kliknięcie.

Reklamy niepomijalne i całe kampanie mastheadowe trzeba rezerwować z kilkutygodniowym wyprzedzeniem, a rozlicza się je za okres publikacji lub liczbę wyświetleń. W tym wypadku dzień publikacji to koszt nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych, jednak taka reklama na YouTube zdobywa największą liczbę klientów, gdyż ma prestiżową lokalizację i niestandardowy, ciekawszy format.

Historie sukcesu

By odpowiednio zainspirować, ale również zobrazować i udowodnić korzystny wpływ reklamy na YouTube, warto przyjrzeć się paru historiom, które dzięki promocji w sieci osiągnęły niebywały sukces i globalną rozpoznawalność, którą cieszą się do dziś.

Dobrym, niepowtarzalnym sukcesem kampanii Youtube jest przykład polskiego sklepu internetowego Pościel To (https://posciel.to/posciele), który szturmem zdobył pozycję lidera branży tekstyliów. W ciągu 2 lat sklep z pościelą i kołdrami zwiększył sprzedaż w internecie o blisko 700%.

Najlepszym przykładem będzie utalentowana mama Jenny z Missouri, która dzięki swoim dzieciom zamieniła lokalny sklep z ręcznie robionymi narzutami w globalną działalność. To właśnie syn z córką pokazali jej, jak kampania reklamowa wideo może wpłynąć na jej biznes i sprawili, że o jej patchworkowych narzutach usłyszało ponad milion potencjalnych klientów. Dzięki temu Jenny zrealizowała już ponad 14 tysięcy sprzedaży online!

Innym przykładem będzie miłośniczka czworonogów, która dopiero zaczynając swą działalność miała ograniczony budżet reklamowy. Z pomocą przyszła jej reklama na Youtube, która skutecznie wypromowała jej doskonały produkt, za niewielkie pieniądze. Stephanie Syberg jest obecnie szczęśliwą i bogatą właścicielką Tulane’s Closet, produkującego na skalę światową jednoczęściowe ubranka dla zwierząt po operacji.

To jedynie dwie z kilku tysięcy historii, w których reklama na YouTube przyczyniła się do znacznego rozwoju. Dzięki niej możliwe jest docieranie do potencjalnych klientów na całym świecie podczas tak przyjemnej czynności, jak oglądanie filmów. Reklama na YouTube to nie tylko przystępność cenowa i nieograniczone możliwości, ale przede wszystkim inwestycja w rozkwit i prestiż firmy.

Zamów kampanię video!

Prześlij do nas zapytanie, a bezpłatnie wycenimy dla Ciebie kampanię  reklamową video.